2025 YKS'de Cnc Programlama ve Operatörlüğü programlarına taban puanla yerleşen adayların netleri programdan programa çok değişti. En yüksek puanla öğrenci alan Necmettin Erbakan Üniversitesi programının son adayı TYT'de 48,75 net yapmıştı. Ortadaki program olan İstanbul Beykent Üniversitesi (Burslu) için bu netler TYT 43,5; en düşük puanlı İstanbul Beykent Üniversitesi (%50 İndirimli) programına ise TYT'de 4,25 netle girildi.
Aşağıda Cnc Programlama ve Operatörlüğü bölümünün net verisi olan 8 programının tamamı var: TYT netleri, diploma notu (OBP) katkısı, 2025 taban puanı ve 2026 başarı sırası. Netler 2025'teki sınava ait; hedef belirlerken 2026 başarı sırasını da birlikte izle.
Cnc Programlama ve Operatörlüğü için hedef net hesapla
Programı seç, diploma notunu yaz: 2026 taban puanına ulaşmak için kaç TYT neti gerektiğini görelim.
Tahmin, 2025 YKS puan katsayıları ve o yılın tipik ders dağılımıyla yapılır. Soruların zorluğu her yıl değiştiği için gerçek ihtiyaç birkaç net farklı olabilir.
Kaç TYT netiyle hangi üniversitede Cnc Programlama ve Operatörlüğü okunur?
Programları, 2025'te taban puanla yerleşen adayın TYT netine göre 10'ar netlik aralıklara ayırdık.
| TYT neti | Program | Örnek üniversiteler |
|---|---|---|
| 40–50 | 4 | Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi (Burslu) ve 1 program daha |
| 30–40 | 1 | Aksaray Üniversitesi |
| 20–30 | 1 | Çukurova Üniversitesi |
| 10'dan az | 2 | İstanbul Arel Üniversitesi (%50 İndirimli), İstanbul Beykent Üniversitesi (%50 İndirimli) |
Cnc Programlama ve Operatörlüğü ders ders kaç net?
En yüksek puanlı, ortanca ve en düşük puanlı programlarla aradaki çeyrekler. Son satır, bölümün tüm programlarının ortalaması.
| Program (2025 puanı) | TYT Türkçe | TYT Sosyal | TYT Matematik | TYT Fen | OBP katkısı |
|---|---|---|---|---|---|
| Necmettin Erbakan Üniversitesi 334,16 | 19,75 | 13 | 7 | 9 | 48,33 |
| İstanbul Arel Üniversitesi (Burslu) 314,23 | 21,75 | 10,75 | 8,5 | 0 | 47,27 |
| Aksaray Üniversitesi 301,55 | 16,25 | 7 | 5,25 | 9 | 49,28 |
| Çukurova Üniversitesi 271,89 | 17,75 | 10 | 0 | 0,5 | 45,10 |
| İstanbul Beykent Üniversitesi (%50 İndirimli) 191,86 | 1,25 | 3,25 | 0 | -0,25 | 33,77 |
| Ortalama 8 program | 16,38 | 8,72 | 3,72 | 2,69 |
Tüm Cnc Programlama ve Operatörlüğü programlarının netleri
Netler, OBP katkısı ve taban puan 2025, son sütun 2026 başarı sırası. Tablo 2025 taban puanına göre dizili; başlıklara dokunarak sıralamayı değiştirebilir, şehre ve üniversite türüne göre süzebilirsin. Program adına dokununca ders ders netler açılır.
| Necmettin Erbakan ÜniversitesiCnc Programlama ve Operatörlüğü | Konya | Devlet | 48,75 | 48,33 | 334,16 | 552.739 |
| Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiCnc Programlama ve Operatörlüğü | Eskişehir | Devlet | 43,5 | 50,26 | 325,24 | 541.924 |
| İstanbul Arel ÜniversitesiCnc Programlama ve Operatörlüğü (Burslu) | İstanbul | Vakıf | 41 | 47,27 | 314,23 | 608.525 |
| İstanbul Beykent ÜniversitesiCnc Programlama ve Operatörlüğü (Burslu) | İstanbul | Vakıf | 43,5 | 43,65 | 313,65 | 604.576 |
| Aksaray ÜniversitesiCnc Programlama ve Operatörlüğü | Aksaray | Devlet | 37,5 | 49,28 | 301,55 | 811.010 |
| Çukurova ÜniversitesiCnc Programlama ve Operatörlüğü | Adana | Devlet | 28,25 | 45,10 | 271,89 | 1.127.617 |
| İstanbul Arel ÜniversitesiCnc Programlama ve Operatörlüğü (%50 İndirimli) | İstanbul | Vakıf | 5,25 | 39,85 | 199,32 | Dolmadı |
| İstanbul Beykent ÜniversitesiCnc Programlama ve Operatörlüğü (%50 İndirimli) | İstanbul | Vakıf | 4,25 | 33,77 | 191,86 | Dolmadı |
Sık sorulan sorular
Cnc Programlama ve Operatörlüğü için TYT'de kaç net gerekir?
2025 YKS'de Cnc Programlama ve Operatörlüğü programlarına taban puanla yerleşen adayların TYT netleri 4,25 ile 48,75 arasındaydı. Programların yarısında son adayın TYT neti 39,25 ve üzerindeydi.
En düşük netle Cnc Programlama ve Operatörlüğü nerede okunur?
2025'te en düşük puanla öğrenci alan program İstanbul Beykent Üniversitesi (%50 İndirimli) (Vakıf) oldu: TYT 4,25 net. Devlet üniversiteleri arasında en düşük netle Çukurova Üniversitesi programına girildi: TYT 28,25 net.
Bu netler 2027 YKS için de geçerli mi?
Birebir değil. Soruların zorluğu ve adayların ortalaması her yıl değiştiği için aynı net bir sonraki yıl farklı puan getirir; kontenjan ve aday sayısı değiştiği için de sıralamalar kayar. Netleri hedef aralığı olarak kullan, asıl takibi başarı sırasıyla yap. Cnc Programlama ve Operatörlüğü için 2026 sıralamalarını bölümün taban puanları sayfasında bulabilirsin.
Diploma notu (OBP) netleri nasıl etkiler?
Ortaöğretim başarı puanı 0,12 katsayıyla puanına eklenir; diploma notu 100 olan biriyle 70 olan arasında yaklaşık 18 puan fark oluşur. Bu fark, puan türüne göre yaklaşık 6-7 nete denk gelir. Tablodaki "OBP katkısı" sütunu, taban puanla yerleşen adayın diploma notundan gelen puanı gösterir.
Sıralamanla nereye yerleşirsin? Tercih robotu sıranı tüm programlarla karşılaştırır, güvenli, uygun ve riskli diye ayırır. Sıranı bilmiyorsan önce puanını hesapla.
Benzer sıralamadaki bölümler kaç net istiyor?
- Yapay Zeka Operatörlüğü kaç net
- Siber Güvenlik kaç net
- Otonom Sistemler Teknikerliği kaç net
- Silah Sanayi Teknikerliği kaç net
- Ortopedik Protez ve Ortez kaç net
- Dijital Sağlık Sistemleri Teknikerliği kaç net
- E-Ticaret ve Pazarlama kaç net
- Podoloji kaç net
- Çevre Sağlığı kaç net
- Ormancılık ve Orman Ürünleri kaç net
Cnc Programlama ve Operatörlüğü taban puanları ve başarı sıralamaları 2026 · Hangi bölüm kaç netle kazanılır? (tüm bölümler) · Tüm bölümlerin taban puanları
Netler: YÖK Atlas, 2025 YKS'de programa taban puanla yerleşen adayın netleri ve OBP katkısı. Başarı sıraları: ÖSYM 2026 yerleştirme sonuçları. Net hesabında yanlış cevaplar düşülmüştür; aynı puan farklı net dağılımlarıyla da alınabilir.