2025 YKS'de Enerji Yönetimi programlarına taban puanla yerleşen adayların netleri programdan programa çok değişti. En yüksek puanla öğrenci alan KTO Karatay Üniversitesi (Burslu) programının son adayı TYT'de 41,75, AYT'de 32,75 net yapmıştı. Ortadaki program olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi için bu netler TYT 46, AYT 25,75; en düşük puanlı KTO Karatay Üniversitesi (%50 İndirimli) programına ise TYT'de 8,5, AYT'de 1 netle girildi.
Aşağıda Enerji Yönetimi bölümünün net verisi olan 3 programının tamamı var: TYT ve AYT netleri, diploma notu (OBP) katkısı, 2025 taban puanı ve 2026 başarı sırası. Netler 2025'teki sınava ait; hedef belirlerken 2026 başarı sırasını da birlikte izle.
Enerji Yönetimi için hedef net hesapla
Programı seç, diploma notunu yaz: 2026 taban puanına ulaşmak için kaç TYT ve AYT neti gerektiğini görelim.
Tahmin, 2025 YKS puan katsayıları ve o yılın tipik ders dağılımıyla yapılır. Soruların zorluğu her yıl değiştiği için gerçek ihtiyaç birkaç net farklı olabilir.
Kaç AYT netiyle hangi üniversitede Enerji Yönetimi okunur?
Programları, 2025'te taban puanla yerleşen adayın AYT netine göre 10'ar netlik aralıklara ayırdık. Aynı aralıktaki programlarda TYT neti ve diploma notu farkı sıralamayı değiştirir; bu yüzden ortalama TYT netini de ekledik.
| AYT neti | Program | Ort. TYT neti | Örnek üniversiteler |
|---|---|---|---|
| 30–40 | 1 | 41,75 | KTO Karatay Üniversitesi (Burslu) |
| 20–30 | 1 | 46 | Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi |
| 10'dan az | 1 | 8,5 | KTO Karatay Üniversitesi (%50 İndirimli) |
Enerji Yönetimi ders ders kaç net?
En yüksek puanlı, ortanca ve en düşük puanlı programlarla aradaki çeyrekler. Son satır, bölümün tüm programlarının ortalaması.
| Program (2025 puanı) | TYT Türkçe | TYT Sosyal | TYT Matematik | TYT Fen | AYT Matematik | Edebiyat | Tarih-1 | Coğrafya-1 | OBP katkısı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| KTO Karatay Üniversitesi (Burslu) 317,17 | 23,25 | 14,25 | 4,25 | 0 | 6 | 20,25 | 1,75 | 4,75 | 41,45 |
| Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 306,83 | 26,25 | 9,75 | 9,5 | 0,5 | 6,25 | 16,75 | 1,25 | 1,5 | 45,51 |
| KTO Karatay Üniversitesi (%50 İndirimli) 163,65 | 0,5 | 7,25 | 1 | -0,25 | -0,75 | 0,75 | 1 | 0 | 41,77 |
| Ortalama 3 program | 16,67 | 10,42 | 4,92 | 0,08 | 3,83 | 12,58 | 1,33 | 2,08 |
Tüm Enerji Yönetimi programlarının netleri
Netler, OBP katkısı ve taban puan 2025, son sütun 2026 başarı sırası. Tablo 2025 taban puanına göre dizili; başlıklara dokunarak sıralamayı değiştirebilir, şehre ve üniversite türüne göre süzebilirsin. Program adına dokununca ders ders netler açılır.
| KTO Karatay ÜniversitesiEnerji Yönetimi (Burslu) | Konya | Vakıf | 41,75 | 32,75 | 41,45 | 317,17 | 268.946 |
| Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiEnerji Yönetimi | Çanakkale | Devlet | 46 | 25,75 | 45,51 | 306,83 | 275.851 |
| KTO Karatay ÜniversitesiEnerji Yönetimi (%50 İndirimli) | Konya | Vakıf | 8,5 | 1 | 41,77 | 163,65 | Dolmadı |
Sık sorulan sorular
Enerji Yönetimi için TYT'de kaç net gerekir?
2025 YKS'de Enerji Yönetimi programlarına taban puanla yerleşen adayların TYT netleri 8,5 ile 46 arasındaydı. Programların yarısında son adayın TYT neti 41,75 ve üzerindeydi.
Enerji Yönetimi için AYT'de kaç net gerekir?
AYT netleri 1 ile 32,75 arasında değişti; ortanca program için 25,75 net. Bu puan türünde AYT'deki her net, puana TYT'deki bir netin yaklaşık iki katı kadar etki eder.
En düşük netle Enerji Yönetimi nerede okunur?
2025'te en düşük puanla öğrenci alan program KTO Karatay Üniversitesi (%50 İndirimli) (Vakıf) oldu: TYT 8,5, AYT 1 net. Devlet üniversiteleri arasında en düşük netle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi programına girildi: TYT 46, AYT 25,75 net.
Bu netler 2027 YKS için de geçerli mi?
Birebir değil. Soruların zorluğu ve adayların ortalaması her yıl değiştiği için aynı net bir sonraki yıl farklı puan getirir; kontenjan ve aday sayısı değiştiği için de sıralamalar kayar. Netleri hedef aralığı olarak kullan, asıl takibi başarı sırasıyla yap. Enerji Yönetimi için 2026 sıralamalarını bölümün taban puanları sayfasında bulabilirsin.
Diploma notu (OBP) netleri nasıl etkiler?
Ortaöğretim başarı puanı 0,12 katsayıyla puanına eklenir; diploma notu 100 olan biriyle 70 olan arasında yaklaşık 18 puan fark oluşur. Bu fark, puan türüne göre yaklaşık 6-7 nete denk gelir. Tablodaki "OBP katkısı" sütunu, taban puanla yerleşen adayın diploma notundan gelen puanı gösterir.
Sıralamanla nereye yerleşirsin? Tercih robotu sıranı tüm programlarla karşılaştırır, güvenli, uygun ve riskli diye ayırır. Sıranı bilmiyorsan önce puanını hesapla.
Benzer sıralamadaki bölümler kaç net istiyor?
- Siyaset Bilimi kaç net
- Sigortacılık kaç net
- Uluslararası Ticaret ve Finansman kaç net
- Uluslararası Finans ve Bankacılık kaç net
- Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları kaç net
- Felsefe Grubu Öğretmenliği kaç net
- İşletme kaç net
- Uluslararası İlişkiler kaç net
- Klasik Arkeoloji kaç net
- Sosyal Hizmet kaç net
Enerji Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları 2026 · Hangi bölüm kaç netle kazanılır? (tüm bölümler) · Tüm bölümlerin taban puanları
Netler: YÖK Atlas, 2025 YKS'de programa taban puanla yerleşen adayın netleri ve OBP katkısı. Başarı sıraları: ÖSYM 2026 yerleştirme sonuçları. Net hesabında yanlış cevaplar düşülmüştür; aynı puan farklı net dağılımlarıyla da alınabilir.