2026 YKS sonuçlarına göre Madencilik Teknolojisi bölümü 11 üniversitede 11 programla yer alıyor (11 devlet, 0 vakıf programında yerleşme oldu). En yüksek başarı sırası 1.015.304 ile Balıkesir Üniversitesi Madencilik Teknolojisi programında. En düşük sıralama 1.557.223 (Malatya Turgut Özal Üniversitesi). Toplam 286 genel kontenjana 299 aday yerleşti. İki yıl üst üste öğrenci alan programların 10'u daha iyi, 1'i daha düşük bir başarı sırasıyla doldu (2025'e göre).
Madencilik Teknolojisi taban puanları 2026 (tüm üniversiteler)
Madencilik Teknolojisi öğrencisini TYT puan türüyle alır. Tablo 2026 başarı sırasına göre dizili. Sütun başlıklarına dokunarak sıralamayı değiştirebilir, şehir ve üniversite türüne göre süzebilirsin. Program adına dokununca son 4 yıl ve netler açılır.
▲ 2025 yılına göre daha iyi bir sıralamayla doldu, ▼ daha düşük bir sıralamayla doldu. Son 3 yılın sıralamalarını yan yana görebilirsin; telefonda eski yıllar program sayfasında. 2026'da bütün puan türlerinde sıralamalar genel olarak küçüldü (ortanca program sayısalda %9, eşit ağırlıkta %15, sözelde %24 daha küçük sırayla doldu); ▲ işaretlerinin bir kısmı bu genel kaymadan gelir. Ayrıntı: 2026'da tabanı düşen ve yükselen bölümler.
| Balıkesir ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Balıkesir | Devlet | 25 / 26 | 285,62 | 1.015.3042025'e göre 135.373 sıra daha iyi | 1.150.677 | 1.292.870 |
| Dokuz Eylül ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | İzmir | Devlet | 30 / 31 | 279,89 | 1.088.0242025'e göre 23.920 sıra daha iyi | 1.111.944 | 1.229.588 |
| Zonguldak Bülent Ecevit ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Zonguldak | Devlet | 25 / 26 | 275,73 | 1.142.5042025'e göre 114.681 sıra daha iyi | 1.257.185 | 1.285.046 |
| Sivas Cumhuriyet ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Sivas | Devlet | 15 / 16 | 266,44 | 1.267.9382025'e göre 306.028 sıra daha iyi | 1.573.966 | – |
| Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Çanakkale | Devlet | 20 / 21 | 261,66 | 1.334.3912025'e göre 139.858 sıra daha iyi | 1.474.249 | 1.624.074 |
| Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Manisa | Devlet | 50 / 52 | 259,79 | 1.360.4722025'e göre 17.921 sıra daha düşük | 1.342.551 | 1.464.207 |
| Çukurova ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Adana | Devlet | 15 / 16 | 258,57 | 1.377.6422025'e göre 180.370 sıra daha iyi | 1.558.012 | 1.678.718 |
| Gümüşhane ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Gümüşhane | Devlet | 18 / 19 | 248,19 | 1.525.0122025'e göre 275.581 sıra daha iyi | 1.800.593 | 1.951.542 |
| Kahramanmaraş Sütçü İmam ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Kahramanmaraş | Devlet | 23 / 24 | 246,45 | 1.549.7072025'e göre 199.125 sıra daha iyi | 1.748.832 | 1.995.003 |
| Pamukkale ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Denizli | Devlet | 50 / 52 | 246,15 | 1.554.0692025'e göre 145.524 sıra daha iyi | 1.699.593 | 1.852.035 |
| Malatya Turgut Özal ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Malatya | Devlet | 15 / 16 | 245,92 | 1.557.2232025'e göre 236.861 sıra daha iyi | 1.794.084 | 1.947.335 |
Madencilik Teknolojisi bölümü hakkında sayılar
- Üniversite türü
- Devlet 11 program
- Öğretim dili
- Türkçe 11
- En çok programı olan şehirler
- Balıkesir 1, İzmir 1, Zonguldak 1, Sivas 1, Çanakkale 1 · toplam 11 şehir
- Ortanca başarı sırası
- 2023: 1.647.958 · 2024: 1.651.396 · 2025: 1.558.012 · 2026: 1.360.472 (o yıl öğrenci alan programların ortancası)
- Doluluk 2026
- %100,0 (286 / 286 genel kontenjan)
Madencilik Teknolojisi kaç net ile kazanılır?
2025 YKS'de en yüksek, ortanca ve en düşük sıralamayla öğrenci alan Madencilik Teknolojisi programlarına taban puanla yerleşen adayların netleri. Netler, puanın nasıl oluştuğu konusunda fikir verir; her yıl soruların zorluğu değiştiği için aynı netin aynı puanı getireceği kesin değildir.
| Program (2025 sırası) | TYT Türkçe | TYT Sosyal | TYT Matematik | TYT Fen |
|---|---|---|---|---|
| Dokuz Eylül Üniversitesi 1.111.944 | 20,00 | 13,75 | 0,00 | 0,50 |
| Çukurova Üniversitesi 1.558.012 | 4,00 | 6,50 | 5,50 | 5,25 |
| Gümüşhane Üniversitesi 1.800.593 | 16,00 | 6,50 | 0,00 | 1,75 |
Madencilik Teknolojisi için kaç net gerekir? Tüm programların TYT netleri
Madencilik Teknolojisi için hedef net hesapla
Programı seç, diploma notunu yaz: 2026 taban puanına ulaşmak için kaç TYT neti gerektiğini görelim.
Tahmin, 2025 YKS puan katsayıları ve o yılın tipik ders dağılımıyla yapılır. Soruların zorluğu her yıl değiştiği için gerçek ihtiyaç birkaç net farklı olabilir.
Sık sorulan sorular
Madencilik Teknolojisi taban puanı kaç?
2026 YKS'de Madencilik Teknolojisi taban puanları 245,92 ile 285,62 arasında değişti. Taban puan üniversiteye, öğrenim diline ve burs durumuna göre değişir; programına göre tablodan bakabilirsin.
Madencilik Teknolojisi kaç sıralamayla girilir?
2026'da en iyi sıralama 1.015.304, en düşük sıralama 1.557.223 oldu. Devlet üniversitelerinde son yerleşen adayın sıralaması 1.557.223.
Bu tablodaki sıralamalar 2027 için geçerli mi?
Hayır, bunlar 2026 yerleştirmesinin sonuçlarıdır. 2027'de kontenjanlar ve aday sayısı değişeceği için taban puanlar ve sıralamalar da değişecek. Hedef belirlerken puandan çok başarı sırasını takip etmek daha sağlıklıdır.
Sıralamanla nereye yerleşirsin? Tercih robotu sıranı tüm programlarla karşılaştırır, güvenli, uygun ve riskli diye ayırır. Sıranı bilmiyorsan önce puanını hesapla.
Tüm bölümlerin taban puanları · Üniversitelere göre taban puanları
Kaynak: YÖK Atlas ve ÖSYM yerleştirme sonuçları, verinin alındığı tarih 13 Ekim 2026. Taban puan, o programa en düşük puanla yerleşen adayın puanıdır; başarı sırası o puanın sıralamasıdır. Kesin bilgi için ÖSYM kılavuzunu kontrol et. Verilerimiz nereden geliyor?