2025 YKS'de Madencilik Teknolojisi programlarına taban puanla yerleşen adayların netleri programdan programa çok değişti. En yüksek puanla öğrenci alan Dokuz Eylül Üniversitesi programının son adayı TYT'de 34,25 net yapmıştı. Ortadaki program olan Çukurova Üniversitesi için bu netler TYT 21,25; en düşük puanlı Gümüşhane Üniversitesi programına ise TYT'de 24,25 netle girildi.
Aşağıda Madencilik Teknolojisi bölümünün net verisi olan 11 programının tamamı var: TYT netleri, diploma notu (OBP) katkısı, 2025 taban puanı ve 2026 başarı sırası. Netler 2025'teki sınava ait; hedef belirlerken 2026 başarı sırasını da birlikte izle.
Madencilik Teknolojisi için hedef net hesapla
Programı seç, diploma notunu yaz: 2026 taban puanına ulaşmak için kaç TYT neti gerektiğini görelim.
Tahmin, 2025 YKS puan katsayıları ve o yılın tipik ders dağılımıyla yapılır. Soruların zorluğu her yıl değiştiği için gerçek ihtiyaç birkaç net farklı olabilir.
Kaç TYT netiyle hangi üniversitede Madencilik Teknolojisi okunur?
Programları, 2025'te taban puanla yerleşen adayın TYT netine göre 10'ar netlik aralıklara ayırdık.
| TYT neti | Program | Örnek üniversiteler |
|---|---|---|
| 30–40 | 2 | Dokuz Eylül Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi |
| 20–30 | 7 | Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Manisa Celâl Bayar Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve 4 program daha |
| 10–20 | 2 | Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi |
Madencilik Teknolojisi ders ders kaç net?
En yüksek puanlı, ortanca ve en düşük puanlı programlarla aradaki çeyrekler. Son satır, bölümün tüm programlarının ortalaması.
| Program (2025 puanı) | TYT Türkçe | TYT Sosyal | TYT Matematik | TYT Fen | OBP katkısı |
|---|---|---|---|---|---|
| Dokuz Eylül Üniversitesi 279,87 | 20 | 13,75 | 0 | 0,5 | 35,51 |
| Manisa Celâl Bayar Üniversitesi 263,68 | 21 | 6,25 | -0,25 | 1,75 | 36,56 |
| Çukurova Üniversitesi 248,96 | 4 | 6,5 | 5,5 | 5,25 | 41,46 |
| Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 235,96 | 12 | 5,75 | -0,5 | -0,25 | 41,65 |
| Gümüşhane Üniversitesi 232,38 | 16 | 6,5 | 0 | 1,75 | 35,66 |
| Ortalama 11 program | 14,64 | 7,14 | 0,59 | 2,16 |
Tüm Madencilik Teknolojisi programlarının netleri
Netler, OBP katkısı ve taban puan 2025, son sütun 2026 başarı sırası. Tablo 2025 taban puanına göre dizili; başlıklara dokunarak sıralamayı değiştirebilir, şehre ve üniversite türüne göre süzebilirsin. Program adına dokununca ders ders netler açılır.
| Dokuz Eylül ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | İzmir | Devlet | 34,25 | 35,51 | 279,87 | 1.088.024 |
| Balıkesir ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Balıkesir | Devlet | 30,25 | 45,44 | 277,08 | 1.015.304 |
| Zonguldak Bülent Ecevit ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Zonguldak | Devlet | 24,5 | 55,83 | 269,58 | 1.142.504 |
| Manisa Celâl Bayar ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Manisa | Devlet | 28,75 | 36,56 | 263,68 | 1.360.472 |
| Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Çanakkale | Devlet | 23 | 43,23 | 254,68 | 1.334.391 |
| Çukurova ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Adana | Devlet | 21,25 | 41,46 | 248,96 | 1.377.642 |
| Sivas Cumhuriyet ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Sivas | Devlet | 23,75 | 34,48 | 247,87 | 1.267.938 |
| Pamukkale ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Denizli | Devlet | 26,25 | 38,02 | 239,33 | 1.554.069 |
| Kahramanmaraş Sütçü İmam ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Kahramanmaraş | Devlet | 17 | 41,65 | 235,96 | 1.549.707 |
| Malatya Turgut Özal ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Malatya | Devlet | 16,5 | 40,01 | 232,84 | 1.557.223 |
| Gümüşhane ÜniversitesiMadencilik Teknolojisi | Gümüşhane | Devlet | 24,25 | 35,66 | 232,38 | 1.525.012 |
Sık sorulan sorular
Madencilik Teknolojisi için TYT'de kaç net gerekir?
2025 YKS'de Madencilik Teknolojisi programlarına taban puanla yerleşen adayların TYT netleri 16,5 ile 34,25 arasındaydı. Programların yarısında son adayın TYT neti 24,25 ve üzerindeydi.
En düşük netle Madencilik Teknolojisi nerede okunur?
2025'te en düşük puanla öğrenci alan program Gümüşhane Üniversitesi (Devlet) oldu: TYT 24,25 net.
Bu netler 2027 YKS için de geçerli mi?
Birebir değil. Soruların zorluğu ve adayların ortalaması her yıl değiştiği için aynı net bir sonraki yıl farklı puan getirir; kontenjan ve aday sayısı değiştiği için de sıralamalar kayar. Netleri hedef aralığı olarak kullan, asıl takibi başarı sırasıyla yap. Madencilik Teknolojisi için 2026 sıralamalarını bölümün taban puanları sayfasında bulabilirsin.
Diploma notu (OBP) netleri nasıl etkiler?
Ortaöğretim başarı puanı 0,12 katsayıyla puanına eklenir; diploma notu 100 olan biriyle 70 olan arasında yaklaşık 18 puan fark oluşur. Bu fark, puan türüne göre yaklaşık 6-7 nete denk gelir. Tablodaki "OBP katkısı" sütunu, taban puanla yerleşen adayın diploma notundan gelen puanı gösterir.
Sıralamanla nereye yerleşirsin? Tercih robotu sıranı tüm programlarla karşılaştırır, güvenli, uygun ve riskli diye ayırır. Sıranı bilmiyorsan önce puanını hesapla.
Benzer sıralamadaki bölümler kaç net istiyor?
- Kuyumculuk ve Takı Tasarımı kaç net
- Tekstil Teknolojisi kaç net
- Yapı Yalıtım Teknolojisi kaç net
- Hidrojen ve Enerji Depolama Teknikerliği kaç net
- Elektrikli Cihaz Teknolojisi kaç net
- Talaşlı Üretim Teknikerliği kaç net
- Bahçe Tarımı kaç net
- Et ve Ürünleri Teknolojisi kaç net
- Atçılık ve Antrenörlüğü kaç net
- Coğrafi Bilgi Sistemleri kaç net
Madencilik Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları 2026 · Hangi bölüm kaç netle kazanılır? (tüm bölümler) · Tüm bölümlerin taban puanları
Netler: YÖK Atlas, 2025 YKS'de programa taban puanla yerleşen adayın netleri ve OBP katkısı. Başarı sıraları: ÖSYM 2026 yerleştirme sonuçları. Net hesabında yanlış cevaplar düşülmüştür; aynı puan farklı net dağılımlarıyla da alınabilir.